Премини към основното съдържание

Исторически преглед и настоящо положение

До влизането в сила на Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР) – 1 януари 2001г. – картите, плановете и другите материали и данни за недвижимите имоти в Р България се създават и обслужват от няколко различни институции – общините, ведомствата, районните съдилища и други. Техническите служби към общини поддържат информацията за населените места. Кадастралните планове са в графичен вид и към тях се създава списък на собствениците на имотите. За възстановяването на собствеността на земеделските земи и горите са изработени т. нар. карти на възстановената собственост, които са в цифров вид и се поддържат от общинските служби по земеделие и гори към Министерството на земеделието и горите. Сделките се изповядват пред частни нотариуси и се вписват в службите по вписване към районните съдилища.
Съгласно ЗКИР на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (агенцията) е възложено да създаде и да поддържа кадастралната карта и кадастралните регистри на цялата територия на страната и да предоставя кадастрална информация. Същевременно агенцията е единствения орган, който има правомощията да издава скици от кадастралната карта при издаване на актове, с които се признава или прехвърля право на собственост върху недвижимите имоти.
Към 1 юли 2006г. е одобрена кадастралната карта за 7% от територията на страната. Предвижда се към 31 декември 2007г. одобрената карта да нарасне значително и да достигне около 20%, като обхване 26 областни града, 39 общински центрове и други 300 населени места. Така кадастралната карта ще покрие всички територии с високо икономическо развитие, с активен пазар на имотите и със силен инвестиционен и туристически интерес.
През 2004г. е създадена Агенция по вписванията към Министерство на правосъдието, която има за основна цел създаването на имотния регистър. Изпълнявайки своите задължение и отговорности, Агенцията по геодезия, картография и кадастър и Агенцията по вписванията гарантират правото на собственост върху недвижимите имоти на територията на Р България.
В подкрепа на мащабната задача по създаването на интегрирана система за кадастър и имотна регистрация, през 2001г. е сключено заемно споразумение със Световната банка, в рамките на което се финансира създаването на кадастрална карта и кадастралните регистри и на имотния регистър, разработва се интегрирана информационна система за кадастър и имотна регистрация, както и се осъществяват други съпътстващи дейности.
С приемането през м. април 2006г. на Закон за геодезията и картографията Агенцията по геодезия, картография и кадастър е отговорната институция и за дейностите по геодезия и картография (едромащабната топографска карта, основните геодезически мрежи, високоточните измервания и т.н.).

slogan bg