Премини към основното съдържание

4. ИНФОРМАЦИОННИ СИСТЕМИ НА КАДАСТЪРА И ИМОТНИЯ РЕГИСТЪР

Информационната система на кадастъра (ИСК) и информационната система на имотния регистър (ИСИР) са две тясно обвързани информационни системи, които ще се изграждат и поддържат съответно от Агенцията по кадастъра и от Министерството на правосъдието.

Основното предназначение на двете системи е надеждно обхващане на данни за граници на собственост, собственици, основания за собственост и ограничения върху собствеността. Надеждността на вписването и минимизирането на грешките при регистрацията ще се постигне като се синхронизира работата на службите по вписване и на службите по кадастъра посредством връзката между информацион­ните им системи. Надеждността на данните ще се гарантира и от връзката на тези две информационни системи с други системи на държавната и общинска админи­страции. Предвижда се сътрудничество с ведомствата и институциите, които ползват и развиват дейности на базата на кадастрални данни от информационната система на кадастъра и имотния регистър. В това отношение от особена важност ще бъде съвместната дейност на МРРБ, респективно Агенцията по кадастъра и Министерството на правосъдието с:
· Минстерството на финансите – съвместно ползване на комуникационната мрежа на държавната администрация, предоставяне и ползване на хардуер и базов софтуер, съответстващ на изискванията на информационната система на кадастъра и имотния регистър, ползване на данни от данъчните регистри.
· Министерство на земеделието и горите – разработване на общо ядро на информационните кадастрални системи на двете ведомства, предоставяне на данни от МЗГ на АК за извънселищните територии, постоянен последващ обмен на данни между информационните им системи.
Като среда за комуникация на системите ще се използват възможностите на изгражданата мрежа на държавната администрация.

4.1. ФУНКЦИИ НА ИНФОРМАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ НА АК И ИР

Основните функции на ИСК и ИСИР са:

Първоначално въвеждане на данните в информационните системи;
Актуализация и синхронизация на данните в двете информационни системи;
Издаване на справки;
Предоставяне на кадастрални данни;
Връзка с регистрите на държавната администрация - ЕКАТТЕ, ЕСГРАОН, БУЛСТАТ и др.

4.2. СТРУКТУРА НА ИНФОРМАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ НА КАДАСТЪРА И ИМОТНИЯ РЕГИСТЪР

Информационните системи на кадастъра и имотния регистър се реализират като разпределени бази данни в 28-те кадастрални служби и съответно в 112 районни съдилища, в които се намира информацията за имотите и правата върху тях за съответните територии във всеки момент. Изискването за свързаност на системите предполага директна връзка между информационната система на службатa по кадастъра във всяка област с информационните системи на ИР в районните съдилища на областта.

4.2.1. Информационни системи в централната администрация на АК

ИСК в централната администрация на Агенцията по кадастъра поддържа обединена база от данни на кадастралните карти и регистри за цялата страна. Тези данни са необходими за изготвяне на статистики и баланси, за предоставяне на данни на външни организации и клиенти по Интернет и служи за архив.

АК ще поддържа и информационни системи за:

  • Единни класификатори, използвани в информационната система на кадастъра;
  • База от данни с материали от Геокартфонда - картотеки на наличните материали, карти, планове, снимки и др.
  • База от данни за геодезическата основа;
  • Карта за разпределението на териториите с граници на землища, общини, съдебни райони, области и държавните граници;
  • Регистър на правоспособните лица по чл.16 от ЗКИР.

Централната ИС на АК ще има мощен комуникационен сървър, който ще обслужва достъпа до всички сървъри в службите по кадастъра. Софтуерната поддръжка на информационната система в службите по кадастъра ще се извършва централизи­рано по комуникационните канали. Централният сървер на АК ще получава ин­фор­мация за извършваните от областните информационни системи услуги на клиен­ти и ще ги осчетоводява.

4.2.2. Информационна система в службите по кадастъра

Службите по кадастъра чрез информационната система на кадастъра ще поддържат в актуално състояние графичната и атрибутна информация за всички имоти в областта, ще предоставят данни и ще осигуряват възможности за извършване на актуализация на кадастралната карта и кадастралните регистри. Чрез тях ще се осъществява обслуж­ва­нето на собствениците и на другите клиенти с кадастрална информация. Специ­фич­но за тях е съхраняването и поддържането на големи обеми графична инфор­мация, което поставя изисквания за ползване на специализирани гра­фични када­стрални системи и комуникационни линии. Информационната сис­тема, базирана в службите по кадастъра ще работи в синхрон с информа­ционната система на имотния регистър, базирана в службите по вписване в районните съдилища от съот­ветната област.

4.2.3. Информационна система на имотния регистър

Данните от имотния регистър се въвеждат и актуализират в информационната система, базирана в службите по вписване по съдебни райони. Информационната система на имотния регистър поддържа в актуално състояние атрибутни данни за всички недвижими имоти в района, техните собственици и всички вписани актове, обстоятелства, факти и други юридически действия, за които закон предвижда вписване.

Според обема от сделки в различните районни съдилища се предвижда различна техническа база за информационното обслужване на отделните служби по вписвания. По този показател те са класифицирани в следните четири класа:

Клас A - районни съдилища в големите градове (София и Пловдив)

Клас B - районни съдилища в областните центрове;

Клас C - районни съдилища извън областните центрове с висока интензивност на вписвания;

Клас D - районни съдилища извън областните центрове с ниска интензивност на вписвания.

Районните съдилища ще имат собствени локални мрежа с различен брой работни места според класа им и директна връзка с службата по кадастъра за комуникация с информационната система на кадастъра. Не се предвижда централно ниво, в което да се събира информацията от всички районни съдилища по подобие на информационната система на кадастъра. Централизираното обслужване на ИСИР ще се извършва посредством комуникационния сървер на Агенцията по кадастъра.

4.3. МOДЕЛ НА КОМУНИКАЦИЯТА И ДОСТЪПА ДО ДАННИТЕ

Предвижда се между Агенцията по кадастъра и службите по вписвания, както и евентуално други държавни структури, да се реализира виртуална частна мрежа, която да осигури конфиденциален пренос на данни между тези организации. Основни изисквания към комуникациите са гарантиране на конфиденциалност и защита на информацията, както и обмен на информацията в реално време.

За външните клиенти на двете информационни системи ще се предлагат широк кръг услуги, основаващи се на съвременни комуникационни технологии - web-базирани приложения, електронна поща и др. В тези услуги се включва получаването на всички видове справки и документи, предоставяни от АК и ИР, но по електронен път.

Достъп до системата ще имат само оторизирани потребители – регистрирани с потребителско име и парола със съответни права, задължения и финансови ангажименти към Агенцията по кадастър и службите по вписванията. Интернет достъпът на клиенти към двете информационни системи се осъществява през комуникационния сървер в централния офис на Агенцията по кадастъра.

4.4 НЕОБХОДИМИ СРЕДСТВА ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ НА КАДАСТЪРА И ИМОТНИЯ РЕГИСТЪР

Хардуер:

за Агенцията по кадастъра 901 600$

за службите по вписвания 1 111 800$

Базов софтуер:

за Агенцията по кадастъра 384 780$

за службите по вписвания 628 760$

За годишната поддръжка на базовия софтуер за БД - 450 000$

За разработване на софтуера на ИС на АК 650 000$

За разработване на софтуера на ИС на ИР 400 000$

Контрол, поддръжка и усъвършенстване на ИС на АК 150 000$

Контрол, поддръжка и усъвършенстване на ИС на ИР 150 000$

За комуникационни разходи за ИС на АК 155 000$

За комуникационни разходи за ИС на ИР 160 300$

Разбивка по години на финансовите средства за информационната система е дадена в приложение №7.

slogan bg