ПРОТОКОЛ № 1/25.03.2015 г. от заседание на Съвета по геодезия, картография и кадастър, съгласно Заповед № РД-02-14-359/17.03.2015 г.
Заседание на Съвета по геодезия, картография и кадастър, съгласно Заповед № РД-02-14-359/17.03.2015 г. на министъра на регионалното развитие и благоустройството, проведено на 25.03.2015 г. от 10 часа в сградата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството
ПРОТОКОЛ № 1/25.03.2015 г.
На 25.03.2015 г. се проведе първото заседание на Съвета по геодезия, картография и кадастър към министъра на регионалното развитие и благоустройството, създаден със Заповед № РД-02-14-359/17.03.2015 г. на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Присъстваха: г-жа Лазаринка Стоичкова – съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството, заместник-председател на съвета; инж. Светослав Наков – изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК), заместник-председател на съвета; Валери Борисов – заместник-министър на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС); Орхан Исмаилов – заместник-министър на Министерството на отбраната (МО), полк. инж. Петър Данчев – заместник-началник на Военно-географската служба на Българската армия, Недялко Недялков – заместник-председател на ДАНС, инж. Ангел Янакиев – председател на Камарата на инженерите по геодезия (КИГ), инж. Антоанета Делева – представител на заместник-министъра на Министерство на земеделието и храните (МЗХ), Михаил Михайлов – представител на заместник-министъра на Министерство на околната среда и водите (МОСВ), инж. Юри Бодуров – Национално сдружение на общините в България (НСОРБ), инж. Румен Янков – директор на дирекция „Кадастрална и специализирани карти“ в АГКК, инж. Тома Бочев – секретар на съвета.
Заседанието откри заместник-председателят на Съвета г-жа Лазаринка Стоичкова – съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството, т.к. председателят на Съвета заместник-министър Николай Нанков присъства на редовното заседание на Министерския съвет.
Присъстващите членове на съвета се представиха, след което се пристъпи към изпълнението на дневния ред.
Съветът прие предложения дневен ред. Г-жа Стоичкова отбеляза, че Съветът гласува по принцип предложения проект на Правилник за дейността на Съвета по геодезия, картография и кадастър. Проектът на Правилник за дейността на Съвета по геодезия, картография и кадастър ще бъде изпратен до членовете му и по неформален път ще се приеме след неговото потвърждение.
Основният фокус в дискусията бе поставен върху промяната на Закона за кадастъра и имотния регистър в няколко основни направления:
- АГКК до края на годината следва да приеме цялата Карта на възстановената собственост (целия картен масив) от МЗХ;
- Едновременно и успоредно с това съвместно с МТСИТ да се извърши анализ на качеството на КВС и да се систематизират констатираните типове грешки;
- Да се създаде облекчена процедура за трансформиране на КВС в кадастрална карта, което да се извърши с ресурса на регионалните служби по геодезия, картография и кадастър;
- От страна на Министерството на правосъдието да се започне създаване на имотните партиди.
Предложените текстовете за промените в ЗКИР ще се публикуват до края на м. март на интернет страницата на АГКК за обществено обсъждане. Проектът на ЗИД на ЗКИР да се предложи до края на м. април на МС и НС.
На членовете на съвета бе представена и разгледана от тях карта на покритието на страната с КВС и ККР, която илюстрира състоянието в настоящия момент.
Основните промени са кардинални и важни със срок до края на годината, като се предвижда в този срок да бъде одобрена кадастралната карта за неурбанизираните територии на страната. Явните фактически грешки установени при анализа на КВС ще се отразяват служебно. Заедно със ЗИД на ЗКИР са готови съответните съпътстващи наредби.
През м. април ще се кандидатства за финансиране за създаване на кадастрална карта за урбанизираните територии, които остават, по оперативна програма „Добро управление“, което ще даде възможност да се довърши процесът на покритие територията на страната.
Това са краткосрочните планове за финализиране на процеса по създаване на кадастрална карта за цялата територия на България.
За намаляване на времето за обслужване и облекчаване на ведомствата ще се реализира възможността за безплатно предоставяне на информация и скиците за техните имоти ще се издават с електронен подпис.
Отбелязано бе, че в момента на сайта на АГКК е публикуван проекта на наредба за държавната нивелачна мрежа. Предстои нейното съгласуване и одобрение от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Инициирано е изготвяне на проекти на наредби и инструкции по специализираните инженерно-геодезически дейности за нуждите на вертикално планиране, устройствено планиране при строителството и експлоатацията на сгради, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура.
През тази година Кадастралната карта следва окончателно да премине към Българска геодезическа система 2005 и в тази връзка молбата на изпълнителния директор на АГКК е всички ведомства да възлагат изработването на геодезически и кадастрални материали в БГС 2005.
Камарата на инженерите по геодезия приветства преобразуването на КВС в КККР и поддържането й от АГКК. Освен промените в ЗКИР е необходимо и изменение в Закона за геодезията и картографията по отношение чл. 37, засягащ минимални цени за геодезически работи. Друга необходима промяна е в глава „Правоспособност“, което предложение бе игнорирано в предишното НС. В момента правоспособност се дава от АГКК като държавна институция и от КИИП като неправителствена организация. Тук има конфликт и това го няма в ЕС, където професията е строго регламентирана. Всички геодезисти, получили правоспособност следва задължително да изкарват опреснителни курсове по 20 ч. и в продължение на 3 г., ако не събереш 60 ч. се явяваш на изпит – предложение на Камарата.
Изложено бе виждането да се прецизира времето за получаване на правоспособност - да се удължи необходимия стаж, да се налагат по-високи глоби. Предложено бе да се помисли сериозно и върху процедура за отнемане на правоспособност, защото в общините се натъкват на данни, нямащи нищо общо с геодезията. Досега няма случай за отнемане на такава.
Друг съществен въпрос е да се помисли при възможност и финансови средства от общините едновременно с изработване на кадастралната карта да се възлагат и съответните специализирани карти. Липсата на специализирани данни в кадастралната карта, създадена по реда на ЗКИР, затруднява работата на общините свързана с дейностите по устройствено планиране.
МЗХ потвърди готовността да предаде КВС на АГКК, като отбеляза за необходимите действия за промяна в софтуера, коментиран на предишни комисии, включително и при подготовката на концепцията на АГКК за КВС. Това се налага от обстоятелството, че в МЗХ ще продължи процесът на поддържане на специализирани данни, необходими за осигуряване на земеделските производители.
Друг съществен въпрос е промяната в Тарифата за услугите от гледна точка да не се създаде напрежение в потребителите на кадастрална информация и услуги от АГКК. Взето бе решение тази тема да бъде обсъдена на друго заседание на съвета.
Друга важна тема, която бе обсъдена е отразяването на мрежата на защитените територии и техните граници. МОСВ повече от 10 г. полага усилия да се отразят тези граници и ограничения в кадастралната карта. Тези данни трябва да ги има т.к. се инвестира в територии с ограничения, които предварително не са известни. Проблемът е технологичен и решим, АГКК разработва нов образец на скица, върху която ще бъдат отразени сервитутите и ограниченията на поземлените имоти.
В хода на дискусията представителят на НСОРБ постави и проблема за тестване и приемане на геодезическите измервания, свързани с устройственото планиране за териториите, където няма влязла в сила кадастрална карта т.к. общините нямат такава възможност.
На заседанието на Съвета бяха взети следните решения:
1. Приет е предложения дневен ред;
2. Приет е Проектът на правилник на Съвета, за който по кореспондентски път да се направят евентуално предложения и препоръки;
3. Съвета подкрепя инициативите и предложенията на членовете, направени в техните изказвания.